Bieganie

Potrójny ironman – co to jest?

ironman

Ironman jest jednym z ekstremalnych wyzwań sportowych na świecie. Jest to konkurencja, która wymaga ogromnej wytrzymałości, przyciągając zarówno amatorów, jak i profesjonalistów pragnących zmierzyć się z wyzwaniem, aby zdobyć tytuł „człowieka żelaza”. Mogą to osiągnąć, biorąc udział w oficjalnych zawodach pod marką IRONMAN, jak również w jednym z wielu innych wyścigów na dystansie Ironman.

Ironman — pełny dystans

Pełny dystans Ironman, nazywany potocznie również „Ironman”, obejmuje pływanie na dystansie 3,8 km, jazdę na rowerze na dystansie 180 km, a na koniec bieg maratoński o długości 42,2 km. Zawody odbywają się na całej kuli ziemskiej, włączając w to również Polskę. Znane wyścigi na dystansie Ironman prowadzi organizacja Challenge Family, jako najbardziej rozpoznawalnym i wręcz mitologicznym wydarzeniem. W Polsce pierwszy wyścig na pełnym dystansie Ironman został zorganizowany przez Metalkas Ocean Lava Triathlon Polska w 2008 roku, wcześniej znany jako Triathlon Polska.

Jak długo trwa pokonanie pełnego dystansu Ironman?

Czas potrzebny na ukończenie wyścigu Ironman to zmienna, która zależy od takich czynników jak wiek uczestnika, warunki pogodowe, charakterystyka trasy (różnice w elewacji). Średnie czasy różnią się w zależności od płci i konkretnej grupy wiekowej.

Zgodnie z analizą mytriworld, która obejmowała wyniki ponad 55 000 zawodników, średni czas potrzebny na pokonanie pełnego dystansu Ironman to 12 godzin i 49 minut. Średni czas dla kobiet to 13 godzin i 35 minut, podczas gdy dla mężczyzn to 12 godzin i 38 minut.

Pływanie zajmuje przeciętnie 10% czasu (1 godzina i 19 minut), jazda na rowerze to 50% całkowitego czasu (6 godzin i 19 minut), a bieganie to 38% (4 godziny i 54 minuty). Zawodnicy spędzają średnio 17 minut w strefie zmian, co stanowi 2% całkowitego czasu na pokonanie całego dystansu.

Średnie czasy różnią się w zależności od grupy wiekowej. Na przykład, mężczyźni w wieku 25-29 lat kończą wyścig średnio w około 12 godzin i 15 minut. W grupie M40-44 średni czas to około 12 godzin i 30 minut, ale wzrasta do prawie 14 godzin dla grupy M60-64.

Dystanse i rekordy

Pomimo że w dyscyplinie biegowej wszystkie uznane na świecie rekordy muszą spełniać określone warunki (zatwierdzenie trasy, ustalony minimalny skład uczestników, próbki antydopingowe), w triathlonie nie obowiązują takie reguły, mimo że trasy są zatwierdzane przez specjalistyczne organizacje (takie jak World Triathlon). Jeśli chcesz obstawiać swoje ulubione zakłady bukmacherskie – zaglądnij na stronę BETFAN.

Nie mamy więc do czynienia z oficjalnym rekordem świata. W Guinness World Records można natomiast znaleźć wpis o „najszybszym ukończeniu triathlonu Ironman”. Tytuł ten należy do Kristiana Blummenfelta, który ustanowił rekord czasem 7 godzin 21 minut i 12 sekund w 2021 roku podczas IRONMAN Cozumel. Wśród kobiet rekordzistką jest Laura Phillip z czasem 8 godzin 18 minut i 20 sekund, który osiągnęła podczas IRONMAN Hamburg.

O mnie

Moje teksty

Cześć, jestem Przemek Wieczorek - zapalony biegacz i podróżnik. Uwielbiam odkrywać nowe szlaki biegowe w różnych zakątkach Polski - od górskich ścieżek po miejskie parki. Bieganie to moja wielka pasja, która motywuje mnie do ciągłego rozwoju i przeżywania niezapomnianych przygód. .